Hej Joan
Kort fortalt har jeg lige fundet en dejlig mand gennem dating, og vi er begge helt sikre på at vi skal være sammen resten af livet. Han er 60 og mistede sin frue efter 30 år sammen – for 1 år siden. Jeg er 57 og har været single i rigtig mange år, dog med kæreste(r). Jeg har ikke fundet den rette før nu, tror jeg. Som single med skiftende partnere har det erotiske højdepunkt klart været med en mand som vidste rigtig meget om tantra. Det vidste jeg intet om, men min krop var yderst villig til at lære nyt:-)
Nu står jeg så foran en dejlig fremtid med en mand som er ved at åbne sit hjerte for mig. Vi passer vildt godt sammen i alle sammenhænge. Vi har aftalt at tage det stille og roligt med det erotiske og at han bestemmer farten… men er det nu en god idé? Jeg føler virkelig at jeg mangler indsigt i hvad der skal ske indeni min dejlige kæreste, nu hvor jeg er hans nye ”kvinde” i hans liv. Han skal ”omstilles”, han siger selv at han er afklaret og klar til et nyt forhold, men samtidig er han også klar over at der måske venter en depression først i det nye år ved årsdagen for fruens bortgang – venter. Hans eneste bekymring er, at det er gået helt vildt stærkt for os indtil nu.
Skal jeg klappe hesten og lade ham bestemme hastigheden? Skal jeg forføre ham? Skal jeg fortælle ham om min erfaring med tantra?
Jeg er på den ene side både frigjort og meget bevidst om min egen seksualitet, men er samtidig også lidt genert og usikker på hvad der er godt at gøre lige nu.
Er det muligt at give (os) et godt råd?
Kærlig hilsen Jonna
Kære Jonna
Du kan sagtens forføre ham og gøre hvad du har lyst til, men jeg synes ikke, at du skal sige, at du gerne vil have, at han begynder at interessere sig for tantra. Du skriver at I har det dejligt sammen, er det ikke det vigtigste? Mænd er ret følsomme omkring deres seksualitet og hvis du begynder at sige, at du gerne vil have at I dyrker tantra, så kan han med et føle sig forkert og utilstrækkelig. I har jo et langt liv foran jer, og begynder sexlivet en dag at virke vane-agtigt, så kan du til den tid tage emnet op og introducere din lyst til at finde ud af mere om tantra. Lige nu er det bedst at skabe tryghed og samhørighed, så fundamentet bliver stabilt.
Mange hilsner fra Joan






